Beslenme ve Diyet
21 Şubat 2019

Hastanemizde 4 diyetisyen görev yapmaktadır. Diyetisyenlerimiz Beslenme ve Diyet Birimi polikliniklerinde ve kliniklerde, nütrisyon biriminde, mutfak ve yemekhanede hizmet vermektedir.

Beslenme ve Diyet uzmanlarımız; her yaş grubundan hastalarımıza (çocuk ve yetişkin) Obezitede Beslenme, Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama, Yeme Bozukluklarında Beslenme, Kilo Alma ve Özel Hastalıklarda Beslenme (Diyabet, Kalp-Damar, Kronik Böbrek Yetmezliği, Safra Kesesi Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması gibi bütün akut ya da kronik hastalıklar) alanlarında hizmet vermektedir. Polikliniklerimizde diyetisyen tarafından kişiye özel beslenme programları uygulanmaktadır.

Hastalarımızın mutlaka bir hekim kontrolünden geçmiş olarak, tahlil ve tetkikleriyle diyet polikliniğine başvurmaları gerekmektedir. Hastalarımız hekim kontrolünden geçtikten sonra diyet polikliniğine başvurarak veya polikliniği telefonla arayarak randevu alabilmektedir.

Hastanemiz diyet polikliniğine başvuran hastalarımızın;

Son teknolojiye sahip vücut analiz cihazımızla Toplam Vücut Ağırlığı (kg), İdeal Kilo (kg), Beden kitle indeksi, Vücut Yağ Oranı (%), Vücut Yağ Kütlesi (kg), Vücut Yağsız Kütlesi(kas) (kg),  Protein bilgileri (kg), Mineral bilgileri (kg), Vücut Sıvı Oranı (%), Bölgesel Kas Ağırlığı (kg), Bel ve Kalça Oranı, Kemik Mineral Ağırlıkları (kg), Bazal Metabolizma Hızı Bilgileri (kcal), Obezite Derecesi (%), Vücut Tipi, Metabolizma Yaşı İç Organlar Çevresi Yağlanması ölçülmektedir

         diyetisyen.jpg

Vücut bileşim analizi yapıldıktan sonra kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları öğrenilip kişiye özel beslenme programı oluşturulmaktadır. Zayıflamaya yönelik beslenme programında amacımız kişiyi yavaş yavaş zayıflatıp, verdiği kiloların tamamını yağ kitlesinden vermesini sağlamaktır. Kas ve sıvı kaybı olması sağlıklı kilo verilmediğinin göstergesidir. Kilo verirken kişiye doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemesini sağlamak önemlidir. Bu yüzden beslenme ve diyet bölümü olarak zayıflama programında danışanlarımıza özgü beslenme programı hazırlayıp hastalarımızı ayda bir defa kontrole çağırmaktayız.Kilo kazanımında ise amacımız kişiye özgü beslenme haritasını çıkartıp sağlıklı miktarda yağ kazanımını sağlamaktır. Yanlış besin seçildiği takdirde kilo kazanımı çok fazla miktarda yağ alımına sebep olabilmektedir.